Департамент
з підвищення конкурентоспроможності регіону

Харківської обласної державної адміністрації

02.jpg

Харківська область належить до найбільших експортерів продукції з високою доданою вартістю в країні. Її питома вага у структурі експорту товарів стабільно перевищує 60%, що є одним із найкращих показників не лише серед регіонів України, а й серед регіонів країн Євросоюзу. Сильною стороною регіону є високий ступінь продуктової диверсифікації експорту, що зменшує вплив змін у зовнішній кон’юнктурі за окремими товарними групами на загальні показники зовнішньоекономічної діяльності області. Частка найбільших п’яти груп товарів у загальному обсязі експорту не перевищує 50%, на відміну від решти індустріальних областей України, де цей показник сягає 80–90%.

Стратегічним експортним напрямом для регіону є нарощування поставок продуктів харчування. Протягом минулого року позитивне сальдо торгівлі продукцією сільського господарства збільшилося втричі, готовою харчовою продукцією — вдвічі. При цьому постачання на зовнішні ринки готової харчової продукції стало новою експортною спеціалізацією регіону в ніші товарів з високою доданою вартістю. Вперше ця товарна група вийшла на друге місце в структурі експорту області після продукції машинобудування, яке традиційно складає основу експортного потенціалу регіону. За рік питома вага продукції харчової промисловості збільшилась на 27% та перевищила чверть загальної вартості експорту товарів регіону, у тому числі таке зростання відбулося за рахунок нарощування експортних поставок готової харчової продукції до країн ЄС в 1,4 разу.

В умовах різкого звуження російського ринку стратегічним пріоритетом для підприємств Харківщини стала подальша диверсифікація ринків та коопераційних зв’язків. Найбільш перспективними напрямами нарощування експортних поставок виступають ринки країн Азії, експорт до яких за останні роки збільшився на чверть, ринки США та ЄС, а також ринки країн Аф- рики, Близького Сходу та Латинської Америки, вихід на які можливий разом з європейськими та іншими міжнародними партнерами.

Першими практичними підсумками реалізації нової експортної стратегії регіону стало нарощування у 1,5 разу поставок до Єгипту (з них готова харчова продукція і продукція рослинництва — 93%), а також в 1,4 разу — до Китаю (75% вартості експорту припадає на продукцію машинобудування). Для системного закріплення досягнутих результатів, налагодження політичних зв’язків для ефективного лобіювання інтересів Харківської області в економічній та соціально-гуманітарній сферах, формування проукраїнського порядку денного на рівні зарубіжних партнерів, маркетингового просування регіону за кордоном Харківська область першою в Україні розпочала створення спеціалізованої регіональної інфраструктури підтримки експорту та залучення інвестицій.

Першим кроком на цьому шляху стало відкриття у вересні 2015 року Офісу Харківської області у Вашингтоні (США). Готуються до відкриття аналогічні представни- цтва регіону в країнах Європи та Азії. Разом з активною зовнішньоекономічною діяльністю Харківська область має міцні позиції на внутрішньому ринку України. Це виступає конкурентною перевагою економіки Харківщини, підвищує її стійкість до зовнішніх впливів та служить вагомим аргументом для інвесторів, орієнтованих на локалізацію виробництв на території регіону для організації поставок продукції українським споживачам.

Протягом 2015-2016 років Харківська область набула статусу одного з провідних центрів міжнародного співробітництва України. 

У 2016 році на Харківщині прийшло  218 заходів міжнародного характеру, із них 215 візитів до Харківської області та заходів за участю керівників дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні, міжнародних організацій, а також іноземних офіційних та ділових делегацій з 38 країн світу.

Делегації Харківської області здійснили 3 офіційних та робочих візитів за кордон до Сполучених Штатів Америки та Китайської Народної Республіки.

Найважливішими подіями 2016 року стали: проведення у м. Харкові щорічного VIII Міжнародного економічного форуму «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!» та Сорочинського ярмарку. VIII Міжнародний економічний форум «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!», у рамках якого Харківщину відвідали делегації дипломатичних установ, акредитованих в Україні, серед яких Посли Сполучених Штатів Америки, Канади, Республіки Албанія, Федеративної Республіки Бразилія, Соціалістичної Республіки В’єтнам, Республіки Індія, Республіки Македонія, Румунії, Республіки Словенія та Республіки Індонезія, представники дипломатичних місій Республіки Білорусь, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Грузії, Республіки Нігерія, Азербайджанської Республіки, Королівства Норвегія, Латвійської Республіки, Республіки Таджикистан, Турецької Республіки, Угорщини, Французької Республіки, Федеративної Республіки Німеччина, Представництва Європейського Союзу та Посольства України у Китайській Народній Республіці. Крім того, на запрошення керівництва Харківської області у Форумі взяли участь члени офіційної делегації провінції Хейлунзян Китайської Народної Республіки.

Під час Форуму забезпечено перебування 25 офіційних делегацій, серед яких 10 Послів таких країн: Сполучених Штатів Америки, Канади, Республіки Албанія, Федеративної Республіки Бразилія, Соціалістичної Республіки В’єтнам, Республіки Індія, Республіки Македонія, Румунії, Республіки Словенія та Республіки Індонезія.

 

 

Потенціал регіону

 

Харківська область

 

Індустріальний сектор

 

Сільське господарство

 

Сервісний сектор

 

Транспорт та комунікації

 

Позиції на зовнішньому та внутрішньому ринках

 
 
Грудень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5