Департамент
з підвищення конкурентоспроможності регіону

Харківської обласної державної адміністрації

06.jpg

Євросоюз змінює систему контролю на своїх кордонах. Робота над відповідним законопроектом ведеться вже давно і зараз нарешті вийшла на фінішну пряму. Запуск системи заплановано на 2021 рік. Це не пов’язано з нашим безвізом і з українцями взагалі. Це не буде ані дорого, ані довго, ані обтяжливо.

Змін планується відразу декілька, та для нас найпомітнішою та найбільш значущою є лише одна: для тих іноземців, які нині їздять до ЄС за безвізом, буде запроваджено систему ETIAS – European travel information and authorisation system, у перекладі – Європейська система авторизації та інформації подорожей. Відтак для подорожі у країни Шенгену потрібно буде пройти авторизацію та отримати дозвіл. Чотирьох членів ЄС, охоплених безвізом, – Румунії, Болгарії, Хорватії та Кіпру – нововведення не стосується.

Згідно з цим проектом, громадяни безвізових країн для поїздки до ЄС будуть зобов’язані проходити платну авторизацію – передавати до ЄС свої дані. Обробка заявки коштуватиме 7 євро, дозвіл на в’їзд діятиме протягом 3 років. Платити потрібно не за поїздку, а за авторизацію, вона діятиме 3 роки. Отже не потрібно подавати заявку та платити збір перед кожною поїздкою.

Які саме мої дані буде збирати ETIAS?

У майбутньому подорожуючі мають заповнювати форму, схожу на візову анкету, тільки в електронній, а не в паперовій її версії, на сайті спеціально створеного органу ЄС. У формі будуть стандартні графи: ім’я, паспортні дані. Разом із тим у ній міститимуться деякі анкетні дані, які раніше посольство не цікавили, приміром, рівень вашої освіти.

Натомість головних, «проблемних», питань, до яких ми звикли за візових часів, у анкеті не буде. Наприклад, мету найближчого запланованого візиту потрібно буде лише вибрати з меню (приміром, туризм/бізнес/до родичів тощо), жодних документів на підтвердження подавати не доведеться. Запровадження ETIAS не поверне нам призабуті за часів безвізу довідки з роботи і з банку; нікого не цікавитиме рівень ваших статків тощо.

Система не має на меті перевіряти ці речі. Вона створена для іншого. Тому через це в анкеті будуть принципово нові запитання, на кшталт таких: чи не були ви у країнах підвищеного терористичного ризику; чи не відвідували країни, де вирують специфічні епідемії (ЄС оновлюватиме цей список); чи не скоювали ви кримінальних правопорушень за останні 10 років, і якщо так – то в якій країні.

Ті, чиї відповіді взагалі не викликали запитань, отримають авторизацію за кілька хвилин або навіть секунд. А в разі, якщо система «підняла жовтий прапорець», співробітники ETIAS мають право попросити подорожуючого надати додаткову інформацію. У виключних випадках можуть навіть призначити співбесіду. Приміром, ви писали, що не були у терористично небезпечних регіонах, але європейцям відомо, що ви літали до Каїра через Франкфурт за тиждень до теракту в цьому місці – поясніть це, будь ласка. І якщо ви були звичайним туристом, це не стане перешкодою для подорожі до Євросоюзу.

Важливо: в анкеті буде пункт, на який багатьом українцям доведеться відповісти ствердно: «Чи не були ви за останні 10 років у зоні війни або конфлікту, а якщо так, то з якою метою?» Багато хто бував на Донбасі за роки неоголошеної війни з РФ. Але звісно ж, ані участь в АТО, ані проживання в Авдіївці не ставлять хрест на поїздках до ЄС.

Так само не буде потреби виправдовуватися тим, хто народився в Донецьку чи Горлівці – у проекті рішення ЄС навіть окремо зазначено, що дискримінація заявників за походженням заборонена.

За задумом, відмовляти у в’їзді будуть з таких причин:

  • загроза тероризму від конкретної особи
  • обґрунтована підозра щодо причетності до злочинної діяльності
  • наявність даних, що цей подорожуючий планує залишитися в ЄС нелегалом, або наявність порушень, скоєних раніше у країнах ЄС

Це буде стосуватися всіх українців?

Коли запрацює вимога про авторизацію, вона поширюватиметься на тих, хто подорожує до ЄС за безвізовим режимом – тобто з біометричним паспортом без діючої візи. Чи не єдиний виняток – ті українці, які мають право на проживання в країнах-членах ЄС.

Якщо у вас є паспорт старого зразка з візою або ж якщо у вашому біометричному паспорті на момент старту ETIAS є діюча віза, вам буде не потрібна авторизація.

Діти до 12 років будуть проходити авторизацію без сплати збору у 7 євро.

Щоб отримати авторизацію, потрібен час? То тепер не вийде «зібрати речі та майнути до ЄС»?

А от цього не варто боятися. Вийде!

Майже всі українці отримуватимуть дозвіл протягом хвилини після подання заявки.

Практика інших країн підтверджує цей досвід. ЄС не став тут піонером: система «дозволів на безвіз», подібна до ETIAS, давно діє в США та Австралії, а віднедавна була запущена в Канаді. Приміром, американська система, що має назву ESTA, у 99% випадків дає авторизацію протягом п’яти секунд після введення даних! До слова, в американців ця авторизація коштує дорожче за європейську – $14, а діє менше – протягом двох років.

Тому якщо ви нічого не порушували в ЄС, не подорожували у небезпечні країни, не маєте судимості тощо, ви майже напевно отримаєте дозвіл «автоматом». І навіть якщо система «піднімає прапорець» і передає ваші дані на ретельну обробку, ви все одно маєте отримати відповідь протягом 96 годин, тобто чотирьох діб. Досвід тих же США свідчить, що зазвичай усе обмежується кількома годинами, після чого заявнику також дають авторизацію.

І лише в поодиноких, особливо складних випадках заявника просять надати додаткову інформацію та/або пройти інтерв’ю – наприклад, у консульстві або через інтернет.

Навіщо всі ці складнощі? Хіба європейці раніше не мали цих даних?

У це складно повірити, але так, не мали. Та й загалом, європейська міграційна система давно потребувала серйозної реформи, яка, власне, зараз і проводиться.

Спільні кордони, тобто Шенгенська зона, діють вже понад 20 років, але за цей час країни-члени ЄС ніяк не зважувалися дати одна одній доступ до своїх баз даних.

Багато хто бачив, як на кордоні (особливо цим грішать поляки) прикордонник довго та наполегливо рахує штампи у паспорті, з’ясовуючи, чи не перевищила людина 90-денний ліміт перебування в ЄС. Річ у тім, що прикордонник не має доступу до даних інших держав, і якщо ви, приміром, перетнули кордон ЄС у Парижі, а вилітаєте через Варшаву, польський прикордонник не бачить у комп’ютері дати вашого в’їзду.

Те саме з національними базами даних щодо порушників, підозрілих осіб тощо. Нинішня реформа має покласти край усім цим проблемам: ETIAS робитиме запити до всіх систем шенгенських країн.

Якщо, приміром, 10 років тому ви не сплатили штраф за паркування десь в Італії, чи Греції, чи Португалії, не дивуйтеся, коли це спливе саме зараз.

Доки система не запрацювала, лишається не до кінця зрозумілим, наскільки ретельною буде перевірка. Але цілком можливо, що країни-члени ЄС вирішать «зібрати усі борги», блокуючи дозвіл на в’їзд старим порушникам, доки ті не виконають свій обов’язок.

 

 
Грудень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5