Департамент
з підвищення конкурентоспроможності регіону

Харківської обласної державної адміністрації

02.jpg

Основні конкурентні переваги регіону

  • Внутрішній ринок – 2,8 млн. споживачів
  • Унікальні природні ресурси: родючі чорноземи, природний газ, нафта сировина для виробництва цементу, титану та багатьох інших цінних матеріалів;
  • Найбільш розвинутими галузями є: машинобудування, сільське господарство, харчова промисловість, хімічна промисловість, легка промисловість;
  • Харківщина – центр наукових досліджень і освіти: в регіоні працюють 25 тис. науковців, у вищих навчальних закладах навчається більше 210 тис. студентів, ми маємо найбільший в Україні рівень економічно активного населення з вищою освітою;
  • Розвинута транспортна інфраструктура: новий аеропорт, швидкісні потяги, великі транспортні розв’язки;

Харківська область — один з найбільш сучасних та урбанізованих регіонів України. За структурою економіки він наближається до провідних регіонів країн ЄС, а за площею порівняний з багатьма європейськими країнами. Однією з ключових конкурентних переваг Харківщини є висока якість людського капіталу. Чверть населення має вищу освіту. За питомою вагою людей з вищою освітою та науковим ступенем регіон посідає перше місце серед областей України.

Харків — найбільш екологічно чистий обласний центр країни. Наша область також завжди виділялася серед інших регіонів держави вищою якістю життя, ширшими можливостями працевлаштування, кращими медичними та освітніми послугами, умовами для розвитку дітей. Саме тому вона традиційно має високу міграційну привабливість.

Стратегією подальшого збільшення територіального капіталу регіону є стимулювання поліцентричного розвитку та залучення інвестицій до районів області. Принципово нові можливості для цього створила реформа децентралізації, ініційована Президентом України Петром Порошенком. Лише за останній рік бюджет області збільшився на третину, а бюджети місцевих громад зросли більш ніж на 60%. Також до проектів розвитку залучено 1 млрд грн донорських та інвестиційних коштів міжнародних організацій. Усе це дозволило кардинально наростити фінансування периферійних територій, відновити будівництво багатьох важливих об'єктів інженерної та соціальної інфраструктури в районах області.

 

Лише за останній рік бюджет області збільшився на третину, а бюджети місцевих громад зросли більш ніж на 60%. 

 

Харківська область — це великий транспортно-логістичний центр, що забезпечує мультимодальне сполучення та поставки товарів точно в строк. Регіон посідає перше місце в Україні за протяжністю автодоріг загального користування (понад 9,6 тис. км) та є вузловим центром залізничного сполучення Східної України.

 Харківська область входить до числа найпотужніших індустріальних центрів Східної Європи та має найбільш прогресивну структуру промисловості серед регіонів України, її базу складають галузі переробної промисловості, сукупна питома вага яких перевищує 70%. Провідні підприємства регіону застосовують у своїй діяльності європейські стандарти управління процесами та виступають каталізаторами розвитку сервісних галузей, в тому числі, освіти і сектора НДДКР, професійних послуг. Щорічно на промислові підприємства області припадає кожний шостий новий технологічний процес, впроваджений в Україні, майже 7% освоєних видів інноваційної продукції.

 

Регіон посідає перше місце в Україні за протяжністю автодоріг загального користування (понад 9,6 тис. км) та є вузловим центром залізничного сполучення Східної України.

 

Візитною карткою Харківщини є машинобудування, яке об'єднане у виробничі цикли та представлено всіма технологічними переділами. Турбіни, електрогенератори, котли, трактори, літаки, сучасна бронетехніка, автотранспортні засоби, гірничне та підйомне обладнання, верстати та прилади, системи управління для космічних апаратів та атомних електростанцій — це далеко неповний перелік продукції, що виробляється провідними підприємствами області. Харківська область має надлишкові потужності базової електрогенерації, високу забезпеченість кваліфікованими кадрами, найбільший в країні потенціал інститутів промислового інжинірінгу, територіально розосереджені промислові майданчики, комплексно пристосовані для створення нових підприємств та технопарків. Це обумовлює стратегічні перспективи розвитку області, що пов'язані із початком «нової індустріалізації» — технологічним переобладнанням існуючих виробництв та локалізацією нових.

 

Харківська область має найбільші в континентальній Європі поклади природного та потенційно найбільші поклади сланцевого газу.Харківська область забезпечує 50% власного видобутку природного газу в масштабах України.

 

Харківська область має найбільші в континентальній Європі поклади природного та потенційно найбільші поклади сланцевого газу. Сьогодні вона забезпечує 50% власного видобутку природного газу в масштабах України, існуючі запаси вуглеводнів та їх прогнозні поклади на вже відкритих родовищах регіону дозволяють протягом 10 років збільшити видобуток газу і газоконденсату не менше, ніж у два рази.

Економіка Харківщини: диверсифікація ринків та секторальні реформи

Втрату звичних для регіону ринків збуту та нагальну потребу реформування майже всіх сфер, команда обласної адміністрації розглядає не як труднощі, а як унікальний шанс докорінно змінити життя області та її майбутнє. Адже коли зачиняються одні двері, відкриваються інші. Усі виклики, що постали перед регіональною економікою, Харківщина зустрічає зібраною, | готовою до модернізації та відкритою новому.

Наразі одними з головних пріоритетів для регіону є диверсифікація ринків та залучення іноземних інвестицій у соціально-економічну сферу, прихід на Харківщину великих транснаціональних корпорацій. Для досягнення означених цілей команда обласної адміністрації реалізує комплекс заходів, рухаючись у двох головних напрямках: створення умов, сприятливих для розвитку бізнесу, та розширення напрямків міжнародного співробітництва. Вперше за роки незалежності в Харківській області ведеться реальна робота, спрямована на системну і боротьбу з корупцією, дерегуляцію та підвищення прозорості процесу закупівель. Спільно з посольством США Харківська обладміністрація реалізовуватиме в регіоні довгострокову програму протидії корупції. У лютому 2016 року екс-глава області Ігор Райнін (нині — Глава Адміністрації Президента Україн) та директор із правоохоронних питань посольства США в Україні Крістофер Сміт підписали відповідний план спільних дій. Проекти, що реалізовуватимуться в рамках цієї програми в регіоні, будуть спрямовані на підвищення прозорості бюджетних процесів, систематизацію роботи щодо детінізації економіки та усунення всіх тіньових схем в області.

У регіоні нині успішно працює система електронних закупівель Ргоzогго, яка створює прозоре та конкурентоспроможне середовище під час проведення закупівель та дозволяє мінімізувати витрати з державного та місцевих бюджетів. Активно запроваджують систему Ргоzогго структурні підрозділи ХОДА, обласні комунальні підприємства та райдержадміністрації області. Протягом 2016 року всі закупівлі вартістю вище 200 тисяч гривень переведено в електронну площину. Також у цьому році переходимо до проведення за електронною системою торгів на здійснення послуг та виконання робіт вартістю понад 1,5 мільйона гривень.

Однією з найважливіших регіональних реформ є впровадження системи електронного уряду, її першим базовим елементом є електронний документообіг. Наразі система проходить тестування та налагодження на базі апарату обласної адміністрації. У першу чергу в електронний вигляд перевели роботу зі зверненнями громадян. Нововведення дозволяє підвищити ефективність прийняття управлінських рішень, скоротити час на обробку документів, а також впровадити нову систему взаємин між бізнесом, владою та мешканцями регіону. Найближчим часом до електронного документообігу приєднаємо всі департаменти ХОДА, райдержадміністрації, а також територіальні органи виконавчої влади.

 Голова Харківської обласної державної адміністрації

Ю.О. Світлична

 

 

Потенціал регіону

 

Харківська область

 

Індустріальний сектор

 

Сільське господарство

 

Сервісний сектор

 

Транспорт та комунікації

 

Позиції на зовнішньому та внутрішньому ринках

 

#БЕЗВІЗ

 

Україна - НАТО

 

«Я МАЮ ПРАВО​!»

 
Листопад 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1